Glutationas teigiamai veikia tiek vyrų, tiek moterų reprodukcinius procesus, gerindamas spermatoroidų, kiaušialąsčių, embrionų kokybę bei sumažindamas oksidacinį stresą, kuris yra susijęs su nevaisingumo etiologija.
Glutationas ir vyrų nevaisingumas
Glutationo trūkumas gali sukelti spermatozoidų vidurio dalies nestabilumą, dėl kurio sutrinka judrumas. Glutationas apsaugo plazminę membraną nuo lipidų peroksidacijos, šalina superoksidą ir neleidžia susidaryti deguoniui. Atlikus tyrimą, kurį sudarė nevaisingi vyrai, gliutationas lėmė reikšmingą spermos kokybės pagerėjimą.
Leidigo ląstelės (vyrams): šios ląstelės yra atsakingos už testosterono gamybą vyrų kiaušidėse ir reaguoja į oksidacinį stresą, kuris gali turėti įtakos vyrų vaisingumui.
Glutationas ir moterų nevaisingumas
Glutationas apsaugo kiaušinėlius nuo oksidacinio streso sukeliamos žalos folikulogenezės metu, todėl nuo jo priklauso kiaušinėlių kokybė. Tyrimai parodė, kad kiaušialąstės, kuriose yra didesnis glutationo kiekis, subrandina sveikesnius ir stipresnius embrionus.
Moterims, kurioms atliekamas dirbtinis apvaisinimas, didesnis glutationo kiekis moters folikule reiškia didesnį apvaisinimo dažnį.
Viena iš vaisingumo sričių, kuriai glutationas gali turėti įtakos, yra autoimuninės problemos. Glutationas dalyvauja reguliuojant genus, kurie sukelia lėtinį uždegimą. Tai gali būti naudinga toms, kurios patiria imunologinius persileidimus arba jei organizmas atmeta partnerio spermą.
Kiaušialąstės (oocitai): siekiant išlikti sveikoms ir funkcionalioms, kiaušialąstėms reikalingas aukštas antioksidantų lygis, kad apsisaugotų nuo oksidacinio pažeidimo, kuris gali turėti įtakos jų gebėjimui sėkmingai apsivaisinti ir vystytis į sveiką embrioną.
Miometriumo ląstelės: gimdos raumenų ląstelės, kurios susitraukia per gimdymą ir menstruacijas. Oksidacinis stresas gali turėti įtakos jų funkcijai ir sukelti skausmingas sąlygas, pavyzdžiui, dismenorėją.
Apibendrinimas
Glutationas – tai natūralus antioksidantas, esantis tiek vyriškose, tiek moteriškose lytinėse ląstelėse. Patvirtinta, kad jis atlieka svarbų vaidmenį išlaikant lytinių ląstelių biologinę vertę ir yra susijęs su apvaisinimo procesu bei ankstyvuoju embriono vystymusi.
Litaratūros šaltinis:
Review on the role of glutathione on oxidative stress and infertility. Oyewopo Adeoye, Johnson Olawumi, Adeleke Opeyemi, Oyewopo Christiania. BRA Assisted Reproduction 2018;22(1):61-66 doi: 10.5935/1518-0557.20180003
Review on the role of glutathione on oxidative stress and infertility – PMC (nih.gov)